ABD’de Kış Sıcaklıkları 50 Yılda 4,8 Derece Arttı

abdde kis sicakliklari 50 yilda 48 derece artti HFjdNam2

Global ısınma artık tartışma götürmeyen bir gerçek. Global ısınmanın olup olmadığını değil, felakete gitmeden durdurulup durdurulamayacağını konuşmamız gereken periyotlara gelmiş durumdayız. Gezegenimizin her noktası gitgide ısınıyor.

Elbette ki ağır kar yağışları, kara ayazlar ya da dondurucu soğuklar büsbütün dünya üzerinden kaybolmisimı. Yeniden de genel olarak bakıldığında kış aylarının daha evvelki yıllara kıyasla daha sıcak olduğu bir gerçek. Bu hususla ilgili bir araştırma da ABD’den geldi.

50 yılda 4,8 derece

abdde kis sicakliklari 50 yilda 48 derece artti 0

Climate Central tarafından yapılan araştırmaya nazaran ABD’nin kuzeydoğusunda da kış sıcaklıkları yükseldi. Son 50 yıllık periyottaki kış sıcaklığı artışı ise 4,8 santigrat derece oldu. Çeşitli eyaletlerde sıcaklık değişiminin tesirleri aşikâr oldu.

Philadelphia’da sıcaklık ortalama 4,8 derece artarken kış mevsiminde 19 gün sıcaklıklar mevsim normallerinin üstünde oldu. Atlantic City ve New Jersey’de sıcaklık artışı 4,3 derece oldu. Olağandan daha sıcak geçen günlerin sayısı ise 14 olarak açıklandı. Allentown ve Pennsylvania ise 3,8 derece daha sıcak hale geldi ve ortalama üstü sıcaklıkta günlerin adetsı da 14 oldu.

Araştırmada ele alınan aylar Aralık, Ocak ve Şubat oldu. ayrımlı istasyonlardan gelen sıcaklık datalarının ortalamasının alınmasıyla elde edilen çizelgeler, 1979-80 kışı ile karşılaştırıldı. İstasyonların %98’inde en az 2 derecelik sıcaklık artışı tespit edildi.

Global ısınmanın kanıtı

abdde kis sicakliklari 50 yilda 48 derece artti 1 Ws8WiKYg

Araştırmacılar ortasında yer mekan meteoroloji uzmanı Sean Sublette, yaptığı açıklamisima 50 yıllık bu dataların Philisimelphia bölgesindeki global ısınma tesiri konusunda net bir kanıt ortaya koyduğunu söyledi. Son 50 yılda sıcaklığın daima olarak arttığını ve bir düşüş görülmediğini söz etti.

Şu anda Güneş de düşük olduğu dönemde bulunuyor. Bu süreçte sıcaklıklar genel olarak daha düşük oluyor. Yeniden de sıcaklık artışı gözle görülebiliyor. Uzmanlar, global ısınmaya karşı bir an evvel harekete geçme davetinde bulunmaya devam ediyor.

Sıradaki içerik:

ABD’de Kış Sıcaklıkları 50 Yılda 4,8 Derece Arttı