ABD Savunma Bakanlığı, nükleer silah sevkiyatında kullanacağı yeni tır römorkunu test etti

abd savunma bakanligi nukleer silah sevkiyatinda kullanacagi yeni tir romorkunu test etti PuuPMuyS

abd savunma bakanligi nukleer silah sevkiyatinda kullanacagi yeni tir romorkunu test etti 0 8F3mi2ab

Nükleer silahların üretimine gösterilen hassasiyet bunların depolanma ve nakliyesi üzere faaliyetlerde de ön planda yer alıyor. ABD’nin savunma endüstrinin tabiatı gereği ülke anakarasında bulunan 48 eyalete yayılmış ve ABD Güç Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren olan nükleer silah sanayi için eyaletler ortası ulaşım hayati bir kıymet taşıyor.

Nükleer silah yahut nükleer silah üretiminde kullanılan modüllerin eyaletler ortası seyahati ve bunların taşınması için kullanılan araçlar, kelam konusu kurumlar için hayli değerli. Birinci atom bombasını geliştiren ülkede o devir sıradan bir askeri aracın bagajında taşınan silah kesimleri, yıllar içinde uçak ve zırhlı tren üzere araçlarla taşınmaya başlandı. 1990’lara gelindiğinde ise Sandia Ulusal Laboratuvarları (SNL) tarafından geliştirilen Safeguards Transporter isimli zırhlı tır römorku sistemi kullanılmaya başlandı

2050’li yıllara kadar hizmet verecek

Safeguards Transporter’ın günümüz kuralları göz önünde bulundurulduğunda artık eskidiğini düşünen SNL ve ülke kurumları, Tekerlekli Esirgeyici Nakil Aracı (Mobile Guardian Transporter) isimli tırı tasarladı. Kaza yahut kaçırma üzere senaryolarda taşıdığı yüke ziyan gelmesini engellemek amacıyla geliştiren ve çok önemli dayanıklılık testlerinden geçirilen bu araçlara yönelik bir test sonucu ise SNL tarafından kamuoyuyla paylaşıldı.

abd savunma bakanligi nukleer silah sevkiyatinda kullanacagi yeni tir romorkunu test etti 1 61Ag57vy

Daha evvelki testlerde sabit bir pürüze çarptırılan römork, yenilen testte diğer bir tırın hiddetine maruz bırakıldı. SNL grubunun tasarladığı testte yola paralel biçimde park edilen Mobile Guardian Transporter’a tam yüklü ve roket yardımıyla hızlandırılmış bir diğer tır çarptırıldı. Geliştirilme süreci yaklaşık 13 ay süren ve bir altı aylık müddette de ilgili elektronik teçhizatın takıldığı prototipin üzerinde bulunan sensörler, kaza anındaki 400 farklı kanala ilişkin datayı kayıt altına aldı.

Proje sorumlusu Jim Redmond, kaza testi kapsamında yaptığı açıklamada, “Ulaştırma faaliyeti, nükleer caydırıcılığın değerli bir halkası. Bu faaliyetin emniyetli bir biçimde icrası, Amerikan halkının kendini inançta hissetmesini sağlarken müttefiklerimizi de bu işi ne kadar önemli yaptığımızı göstermektedir” dedi.

Safeguards Transporter’ın yerini alacak Mobile Guardian Transporter’ın 2050’lı yıllara kadar vazife yapması bekleniyor.

Sıradaki içerik:

ABD Savunma Bakanlığı, nükleer silah sevkiyatında kullanacağı yeni tır römorkunu test etti