Mobil

ABD, Huawei’in Türkiye’deki faaliyetlerinden rahatsız

abd huaweiin turkiyedeki faaliyetlerinden rahatsiz 0 NNpLJQIs

Çinli teknoloji devi Huawei, ABD hükümeti tarafından ağır baskıya maruz bırakılıyor. Trump hükümeti Huawei’in Google servislerini kullanmasını yasakladı. ABD’deki 5G ağında Huawei ekipmanları ve kesimlerinin kullanımı durduruldu.

Trump hükümeti, Çin Komünist Partisi hükümetinin Huawei ve ZTE üzere teknoloji firmalarına baskı yaparak ABD’li şahısları dinlediğini ve ferdî bilgilerini incelediğini sav etmişti. Bu nedenle Çinli teknoloji firmalarına ambargo uygulanıyor. Kimi analistlerin tezine nazaran ise ABD’li firmalar, 5G yarışında Huawei’in hayli gerisinde kaldı. ABD, bu nedenle Huawei’e ve öbür Çinli şirketlere ambargo uyguluyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo açıkladı

ABD, Huawei baskısı bir adım daha ileriye götürüyor. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Huawei’in ve öteki Çinli şirketlerin Türkiye’deki faaliyetlerinden rahatsız olduğunu belirtti. Türkiye’de bilhassa de 5G ağ çalışmalarında yoğunluklu olarak Huawei ve ZTE ekipmanları kullanıyor. Ülkemizdeki cep telefonu satışlarında da Huawei kıymetli hisseye sahip.

ABD Dışişleri Lideri Mike Pompeo, “Savunma ve bağlantı ağlarımızın güvenliği olduğundan emin olmamız gerekiyor. Çinli telekomünikasyon şirklerinin Türkiye yahut öbür ülkelerde faaliyetlerini artırmasından yalnızca askeri ağlarımız yahut güvenlik ağlarımız etkilenmeyecek. ABD’li öbür verilerimizi de müdafaamız gerekiyor.” dedi.

Pompeo: “Türkiye olumsuz etkilenecek”

Washington Examiner, hususla ilgili haberinde ülkemiz ile Çin ortasındaki ekonomik ilgiye de vurgu yapıyor. Çin’in yeni ticaret yolu projesi olan “Bir Jenerasyon, Bir Yol” projesinin Türkiye’de nüfuz kurma emeli kullandığını belirtiyor. Haberde Foreign Policy’deki bir makaleye vurgu yapılarak 2016 ile 2019 yılları ortasında 3 milyar dolar yatırım yapıldığı ve 2020 sonuna kadar bu sayının 2 katına çıkarılmasının hedeflendiği belirtiliyor. ABD Dışişleri Lideri Pompeo, Türkiye ile Çin ortasındaki ekonomik münasebetin altını çizerek Türkiye’nin bundan olumsuz etkileneceğini söyledi. Pompeo’nun bu kelamları, ABD’nin Türkiye’ye ek yaptırımlar uygulayabileceği manasına geliyor.

Irtibatta yerlilik kıymetli

Türkiye, ABD ile Çin ortasındaki teknoloji savaşında şimdi bir taraf tutmuş değil. Türkiye’de rastgele bir baskı olmadan Çinli ve ABD’li aygıtlar kullanılıyor. Operatörlerin ağ ekipmanı olarak hangi ülkeden ekipman tedarik edeceği konusunda baskı yapılmıyor. İki ülkenin Türkiye üzerindeki çıkarcı yaklaşımı, telekomünikasyon altyapımızda yerliliğe değer vermemiz gerektiğini gösteriyor. Türkiye, irtibatta bilgi güvenliği için 4.5G şebekesi için kullanılan ekipmanların ve yazılımların makul oranda yerli olması kaide koşulmuştu. Hatta yerli baz istasyonu ULAK, şu an da 1300 noktada faaliyet gösteriyor. Lakin 5G’ye geçişle birlikte şebekemizdeki yerlilik oranı düşecek. Operatörler 5G şebekesi için çoğunlukla Huawei’in ekipmanlarını kullanıyor. Huawei’in yanı sıra Ericcson, ZTE ve Nokia üretimi aygıtlar kullanılırken ABD’li aygıtların kullanım oranı oldukça düşük.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Yerli altyapı yoksa 5G yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 10 Şubat 2020 tarihinde yaptığı açıklamada 5G’de yerliliğin ehemmiyetini vurgulayarak, “Önümüzde 5G süreci var. Kritik bir alan olan taşınabilir teknolojide, 5G’de daha yüksek yerlilik oranlarına ulaşmak mecburiyetindeyiz. Sanayide süratli bir dönüşümü beraberinde getirecek 5G akıllı kentler, akıllı ulaştırma sistemleri, akıllı hastaneler üzere kaç alanın temel altyapısını oluşturacaktır. Bunun için 5G’nin etkileyeceği tüm kesimlerle ilgili kapsamlı bir çalışmayı da süratle yürütüp geleceğin teknolojisine bir an evvel hazır hale gelmeliyiz. 5G konusunda geciktiğimiz her günün ülkemize yıllara sari maliyetinin olacağını aklımızdan çıkarmayalım. Yerli 5G teknolojisi altyapısını kurmadan 5G’ye geçemeyiz. Bunun için tüm kurumlarımızın ve firmalarımızın süratli aktif ve kararlı bir halde hareket etmesi kaidedir.” demişti.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu