ABD Hazine Bakanı Yellen’dan Bitcoin Açıklaması!

abd hazine bakani yellendan bitcoin aciklamasi pukGk6q8

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, “kripto para birimleri doğru şekilde incelenirse başarılı olabilir, ancak Bitcoin oldukça spekülatif ve verimsiz bir varlıktır,” dedi.

Yakın zamanda atanan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, BTC’nin yasa dışı işlemlerde sıklıkla kullanıldığında ve etkili bir ödeme şekli olarak başarısız olduğuna dair inancını tekrarladı. İlginç bir şekilde, BTC’nin fiyatı günde 11.000 dolardan fazla düşerek 48.000 doların altına indiği sırada bu yorumları yaptı.

Yellen, Bitcoin ve kriptonun verimsizliği üzerine konuştu

New York Times’ın moderatörlüğünü yaptığı bir etkinlik olan DealBook DC Policy Project’te konuşan Yellen, ABD’nin COVID-19 sonrası ekonomik toparlanmasında yüzleşmesi gereken zorlu yol hakkında yorum yaptı. İlginç bir şekilde, “daha hızlı ve daha ucuz” ödeme yöntemleri sağlayabileceklerine inandığı için dijital varlıkların rolüne değindi.

Bununla birlikte, dijital varlıkların mevcut formlarının daha önemli bir rol almadan önce incelenmesi “birçok konu” ortaya çıkardığını söyledi. Ele alınması gereken sorunlardan bazıları ise “tüketicinin korunması ve kara para aklama”.

Doğrudan birincil dijital varlık olan Bitcoin hakkında konuşurken, “işlemleri yürütmek için son derece verimsiz” ve oldukça spekülatif bir varlık olduğunu söyledi. Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere Yellen daha önce kripto endüstrisinin yükselişinin, suçluların bu varlıkları yasa dışı eylemler için kullanma eğiliminde olduğu için; güvenlik açığı risklerini artırdığını iddia etmişti.

NYT etkinliği sırasında ABD Merkez Bankası’nın, bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) büyüyen popülaritesini takip etmek için diğer merkez bankalarına katılabileceğini ima etti. ABD son birkaç yıldır bu fikirle uğraştı ama kararsız kaldı. Buna karşılık Çin, dijital para konusunda önemli ilerleme kaydetti. Dijital yuan’ı çeşitli denemelerle aktif olarak test ediyor.

Bitcoin’in fiyatı 11.000 dolar kadar düştü

Yellen’ın sözleri, öncü kripto para birimi ve tüm piyasada gerçekleşen sert bir düzeltme sırasında geldi. BTC, bugün erken saatlerde 58.400 doların üzerinde yeni bir tüm zamanların en yüksek rekorunu kırdı. Ancak bu seviyeden 11.000 dolar kadar düşüş yaşadı.

Birkaç saat içinde, kripto para birimi Bitstamp’te 47.500 dolara düştü. Bununla birlikte, Bitcoin şimdiye kadar sıçrama yaşadı. Bugünün en düşük seviyesinden 6.500 dolar kadar yükseliş yaşadı.

Bugün, kripto piyasasındaki varlıkların birçoğu düşüş yaşadı. Ethereum 1.700 doların altına, BNB 250 doların altına, Litecoin 200 doların altına düştü. Sonuç olarak, kümülatif piyasa değeri bir günden kısa bir sürede 200 milyar doları aştı.

Sıradaki içerik:

ABD Hazine Bakanı Yellen’dan Bitcoin Açıklaması!