ABD dava açtı, Ripple çakıldı

abd dava acti ripple cakildi 46XJqiI5

abd dava acti ripple cakildi 0 9r3FjFMk

Geçtiğimiz haftalarda Spark ikram jeton dağıtımının da tesiriyle kısa müddette çıkışa geçen ve 75 cent hudutlarını zorlayan Ripple kripto para ünitesi bu hafta ağır bir darbe aldı. ABD Menkul Değerler Komitesi teşebbüse dava açıyor.

Ripple çakıldı

XRP yani Ripple para ünitesi birinci olarak 2013 yılında ön satışa başlamış ve akabinde da piyasaya sürülmüştü. 40 milyar toplam arzı olan XRP bir orta 4 dolar hududuna kadar çıksa da piyasanın zirve taklak olması ile 25 cent düzeylerine gerilemişti.

Ay içerisinde yeniden 75 cent hududuna kadar çıkan XRP için sıkıntı günler başladı diyebiliriz. ABD Menkul Değerler Komitesi 2013 yılında 1.3 milyar dolarlık kayıt dışı dijital değer teklifi yapıldığı gerekçesiyle kabahat duyurusunda bulundu.

Hata duyurusunda kurucular Brad Garlinghouse ve Christian Larsen’in 600 milyon dolar civarında olan şahsî XRP birikimlerinin satışını da bildirmediği söz edilmiş. Ayrıyeten XRP ünitesinin iş ve pazar oluşturma faaliyetlerine de husus edildiği vurgulanıyor.

abd dava acti ripple cakildi 1 BBslfhE2

Garlinghouse ise epeyce yansılı. Baştan sona kadar kanunlar çerçevesinde hareket edildiğini ve daima güncelleme yapıldığını belirten ünlü isim davadan bir sonuç çıkmayacağını düşünüyor.

Mahkeme şayet aleyhte sonuçlanırsa Ripple firması ve kurucuları ceza alacak. Ayrıyeten karlarını da geri vermek zorunda kalacaklar. Öbür taraftan Ripple kayıt dışı bir para durumuna geçecek ve borsalardan kaldırılma riski olacak. An itibariyle Ripple 30 cent düzeyine kadar geriledi ve sonra bir ölçü toparladı.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

ABD dava açtı, Ripple çakıldı