A14X Bionic Çipler Büyük Performans Artışı Sağlayacak

a14x bionic cipler buyuk performans artisi saglayacak g8yWN1m3

ABD’li teknoloji devi Apple, her yılın son çeyreğinde yeni eserlerinin tanıtıldığı etkinlikler düzenliyor. Bu yıl düzenlenecek olan aktifliğin ismi One More Thing olacak. Pek çok kişi, 10 Kasım’da gerçekleşecek aktiflikte Arm tabanlı birinci Mac aygıtların tanıtılmasını bekliyor.

Teknoloji kulislerindeki genel beklenti, birinci Mac işlemcilerinin sekiz çekirdekli A14 Bionic çipli setler olacağı tarafında. Hali hazırda iPhone 12 ve iPad Air’de kullanılan bu çiplerden oluşan işlemci de A14X olarak bilinecek. A14X’e ilişkin olduğu öne sürülen Geekbench 5 benchmark sonuçları ortaya çıktı.

5 nm mimariyle yeni çip

a14x bionic cipler buyuk performans artisi saglayacak 0

Tıpkı A14 üzere A14X de Tayvanlı TSMC tarafından 5 nm tabanında üretilecek ve sekiz çekirdekli işlemci, Arm’nin big.LITTLE mimarisi üzerine kurulacak. Bu çipin bir sonraki kuşak iPad Pro’da da yer alması bekleniyor.

A14X’in işlemci suratı 1,80 GHz olarak gösteriliyor. Rapora nazaran işlemcinin suratı, turbo modunda 3,10 GHz’i bulabiliyor. Bu sayılar birinci kafata çok yüksek üzere gözükmeseler de işlemcinin benchmark sonuçları genel olarak tatmin edici bir performans vaat ediyor.

Benchmark sonuçlarına nazaran A14X tek çekirdek skoru olarak 1634, çoklu çekirdek skoru olarak da 7220 puan almayı kafaardı. Testin yapıldığı aygıtın ne olduğu konusunda ise elimizde kesin bir bilgi yok. Sadece kullanılan konfigürasyonda 8 GB RAM olduğunu biliyoruz.

A14x Intel Core i9’a karşı

a14x bionic cipler buyuk performans artisi saglayacak 1 51jp8WyJ

Daha evvelki Apple çiplerinden A12Z biyonik çip, tıpkı testte tek çekirdek ve çoklu çekirdek testlerinde sırasyıla 1118 ve 4657 puan alabilmişti. A14 ise sırasıyla 1583 ve 4198 puanla testten ayrılmıştı. Natürel o testte işlemcinin iPhone 12’nin çok ısınmaması için gücünü kısıtlı olarak kullanabildiği de değerli bir ayrıntı.

16 inçlik MacBook Pro’da ise işlemci olarak Intel Core i9 yer alıyordu. Bu modelin işlemcisi tıpkı testte tek çekirdekte 1096, çoklu çekirdekte 6869 puan almıştı. Bu açıdan baktığımızda Apple kendi çipiyle testte daha başarılı oldu. 

Aktiflikte 12 inçlik ve 16 inçlik MacBook Pro modellerinin ve 13 inçlik MacBook Air’in tanıtılması bekleniyor. A14X kullanan iPad Pro’ların da gelecek yıl satışta olması planlanıyor.

Sıradaki içerik:

A14X Bionic Çipler Büyük Performans Artışı Sağlayacak