400 yıl sonra gerçekleşen Jüpiter-Satürn kavuşması Ay’dan görüntülendi

400 yil sonra gerceklesen jupiter saturn kavusmasi aydan goruntulendi iQ6GZMOm

400 yil sonra gerceklesen jupiter saturn kavusmasi aydan goruntulendi 0 kXJBrUv4

Bu yılın en farklı uzay fenomenlerinden olan Jüpiter-Satürn ‘kavuşmaşı’, NASA’nın Ay yörüngesinde yer alan uzay aracı tarafından görüntülendi. Lunar Reconnaissance Orbiter tarafından yakalanan üstteki fotoğrafta Jüpiter ve Satürn’ün kendilerine mahsus karakteristik manzaraları bile net olarak ortaya çıkmış.

Jüpiter-Satürn kavuşması 21 Aralık tarihinde gözlenmişti. Büyük kavuşma tüm dünyada net olarak görüldü. Tabi Dünya’dan baktığımızda üstteki fotoğrafa nazaran iki gezegeni birbirine daha yakın, neredeyse tek ve parlak bir yıldız halinde gördük. Kentlerindeki ışık kirliliği nedeniyle birçoğumuzun kavuşmayı tam olarak tüm ihtişamıyla gözleyemediği söylenebilir lakin tekrar de hoş bir imaj ortaya çıktı. 

Büyük kavuşmayı bilhassa de amatör bir teleskobu olanlar elbette çok daha düzgün gözlemleyebildi. Küçük bir teleskopla örneğin Jüpiter’in büyük uyduları Callisto, Europa ve IO bile rahatlıkla görebiliyordunuz. Başka taraftan yeterli bir DSLR kameraya sahipseniz tekrar benzeri imajlar yakalama ihtimaliniz vardı. 

400 yil sonra gerceklesen jupiter saturn kavusmasi aydan goruntulendi 1 lwGEKmDC

NASA, Güneş Sistemi’mizin iki devi Jüpiter ve Satürn’ün 800 yıl sonra birinci sefer bu kadar yaklaştığını söyledi. Daha evvel ise bu kadar yakın olmasa da emsal bir kavuşma en son 1623’te gerçekleşmiş. Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nden asteronom Jonathan Mcdowell, Pazartesi günkü kavuşmaya misal bir yaklaşmanın bundan sonra 2080 yılında gözlemlenebileceğini söyledi.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

400 yıl sonra gerçekleşen Jüpiter-Satürn kavuşması Ay’dan görüntülendi