40 Yıllık Katalizörde Çarpıcı Bir Keşif Yapıldı

40 yillik katalizorde carpici bir kesif yapildi 3cOyKCER

Bundan neredeyse 40 yıl evvel ‘titanyum silikalit-1 (TS-1)‘ isimli bir katalizör geliştirilmeye kafalamıştı. Günümüzde de hâlâ faal olarak kullanılan katalizör, bilhassa propileni propilen okside dönüştürme yeteneğiyle kimya sanayisinde kıymetli bir mekane sahip durumda.

ETH Zurich, Köln Üniversitesi, Fritz Haber Enstitüsü ve BASF’ta çalışan bilim insanları bir ortaya gelerek yeni bir çalışmaya imza attılar. Bilim insanları, 40 yıldan beri faal olarak kullanılan katalizörde yeni ve şaşırtan bir tesir alanizması keşfetti. Yeni keşif katalizörün daha da kıymetli olmasını sağlisimı.

Literatürü değiştirebilecek nitelikte keşif:

40 yillik katalizorde carpici bir kesif yapildi 0 ui9vMNe7

Dünyada her yıl 11 milyon tondan fazla propilen oksit üretiliyor. Bu 11 milyon tonun 1 tonu propilenin hidrojen peroksitle oksitlenmesi sonucu oluşuyor. Bu kimyasal tepki, TS-1 katalizörü sayesinde ortaya çıkıyor. Uzmanlar bugüne kisimar TS-1’deki faal merkezin katalizörün özel reaktivitesini sağlayan başka farklı izole titanyum atomları içerdiğini varsaymışlardı.

İşte pek çok kurum ve kuruluştan bir ortaya gelen bilim insanları da bu varadetmı sorguladılar. Bilim insanları, Nature’da yayınlisimıkları araştırmalarında makul katalitik aktiviteyi açıklamak için iki komşu titanyum atomunun gerekli olduğunu kanıtlisimı. Bu da varsayımın bilakis titanyum atomlarının izole olmadığını, bunun mekanine katalitik olarak faal bir merkezin bir titanyum çiftinden oluştuğu sonucuna varmalarını sağlisimı.

Bilim insanları, araştırmalarının sonuçlarını paylaştıkları metinde literatürün bilakis hidrojen peroksitin bir titanyum çifti tarafından aktive edildiği sonucuna vardıklarını açıkladı. Bilim insanları birebir vakitte bu sonucun hiçbir grubun tek kafaına çalışmasıyla bulunamayacağını, sonuca ayrımlı yerlardan uzmanların bir ortaya gelmesi sayesinde varabildiklerini paylaştı. Takım, keşiflerinin mevcut katalizörleri geliştireceğini ve yeni homojen ve heterojen katalizörlerin gelişimine yardım edeceğini söyledi.

Sıradaki içerik:

40 Yıllık Katalizörde Çarpıcı Bir Keşif Yapıldı