28nm siparişleri patlama yaptı

28nm siparisleri patlama yapti pLqeMGiE

28nm siparisleri patlama yapti 0 aHUWQ4Cf

Yonga dünyasında artık 5nm ve sonrasını konuşuyoruz lakin hala evvelki süreçlerde üretim yapan sayısız yarı iletken eserleri mevcut. TSMC bir müddettir 28nm üretim süreçlerinde sipariş patlaması yaşıyor.

28nm siparişleri patlama yaptı

Daldan gelen bilgilere nazaran döküm dalının başkanı TSMC son periyotta 28nm süreçlerinde adeta patlama yaşıyor. 28nm üretim bantları yavaş yavaş dolmaya başlayan firma yılın sonlarında yüzde 100 üretim bekliyor.

Patlamanın en büyük sebeplerinden birisi Qualcomm. Hala muhakkak yonga eserlerini 28nm ile tasarlayan Qualcomm bilhassa ABD ambargosu sonrasında bağlantıda olduğu Çinli döküm firmalarından uzaklaşmaya başladı. Haliyle bu eserlerini TSMC’ye kaydırdı.

Başka taraftan pek çok Çinli firma başta olmak üzere sayısız dizayncı firma ambargo nedeniyle kara listeye alınması beklenen dökümcülerden siparişlerini çekmeye başladı. Yeniden bu siparişler TSMC’ye kaydı.

ABD’nin Huawei, SMIC, HiSilicon üzere Çinli devlere ambargo uygulama kararı kesimi olumsuz etkiliyor lakin Samsung ve TSMC üzere devler bu gelişmelerden avantaj elde etmiş üzere görünüyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

28nm siparişleri patlama yaptı