2100 Yılında Dünyanın Ne Halde Olacağını Gösteren Uygulama

2100 yilinda dunyanin ne halde olacagini gosteren uygulama qT7PnVua

Global ısınmanın sonuçlarını anlatan pek çok araştırma ve durumun vahametini ortaya koyan pek çok bilgi olmasına karşın beşerler bu durumu gereğince ciddiye almıyor. Yeni bir taşınabilir uygulama ise 2100 yılında kentlerin nasıl gözükeceğini gözler önüne seriyor.

Fiyatsız olarak indirilebilen ESD Research uygulaması, altı büyük global merkezden gelen sıcaklık ve yağış iddialarını alıyor. Bu varsayımlara nazaran gelecekte dünyanın nasıl bir hal alacağını gözlemlemek ve simüle etmek mümkün oluyor.

ayrımlı gelecek alternatifleri 

2100 yilinda dunyanin ne halde olacagini gosteren uygulama 0 hIhlMwpO

Uygulamisima ayrımlı gelecek alternatiflerine odaklanmak mümkün. Bunlardan birincisi, 2015 yılında Birleşmiş Milletler Paris Antlaşması’nda karar verildiği üzere global sıcaklık artışının 2 santigrat derecenin altında kaldığı senaryo. 

İkinci senaryo ise 2100 yılında “orta derece” salınım yaşanması ve dünya çapında sıcaklığın 4 derece artması halinde olabilecekleri ortaya koyuyor. Daha yüksek sıcaklıklarda ise durum hiç de iç açıcı olmuyor. Uygulama içerisinden bu senaryolara nazaran yaşisimığımız alanlerin halini görebiliyoruz.

Uygulamayı kullanmak için şahısların tek yapması gereken ise bulundukları pozisyonu girmek. Daha sonra uygulama otomatik olarak şu andaki iklim datalarına nazaran mümkün gelecek senaryolarını hesaplıyor. Uygulama hem Google Play hem de App Store’da alan alıyor.

Global ısınma bilgileri herkese açılıyor

2100 yilinda dunyanin ne halde olacagini gosteren uygulama 1 LS9ABB86

Uygulama, EarthSystemData Ltd ve Doğu Anglia Üniversitesi Tyndall İklim Değişimi Araştırma Laboratuvarı tarafından geliştirildi. Araştırmacılar böylelikle global olarak toplanan iklim datalarının görselleştirilebildiğini ve herkesin erişimine açık hale getirildiğini söylüyor.

Aslında uygulama gelecek hafta yapılacak olan Birleşmiş Milletler Glasgow İklim Kongresi’nde duyurulacaktı. Devam eden koronavirüs pandemisi nedeniyle, yeni salınım kurallarının belirleneceği kongre 2021 yılının Kasım ayına ertelenmişti. Uygulamayı denemek isteyenler aşağıda alan yer temaslardan uygulamaya erişebilir.

Sıradaki içerik:

2100 Yılında Dünyanın Ne Halde Olacağını Gösteren Uygulama