Genel

2021 BMW M3 ve M4’ün örtüsü kaldırıldı: Yepisyeni tasarım, yüksek performans

2021 bmw m3 ve m4un ortusu kaldirildi yepisyeni tasarim yuksek performans 0 WWut8NWb

Kısa mühlet evvel fotoğrafları sızdırılan 2021 BMW M3 ve M4 bugün resmi olarak tanıtıldı. Alman markanın “ultimate driving machine” mottosunu sonuna kadar sürdüren ikonik modeller yeni nesliyle karşımızda.

2021 BMW M3 ve M4’ün kaputu altında 479 beygir güç ve 550 Nm tork üreten 3.0 litre çift turbo altı silindirli motor bulunuyor. Daha performanslı Competition versiyonları ise 510 beygir güç ve 650 Nm tork bedellerine sahip. Ekstra güç sayesinde 0-100 km/s hızlanmasını 4.1 saniyede tamamlayan yeni M3 ve M4, M Driver’s paket ile tercih edildiğinde 290 km/s azamî sürate sahip. Competition versiyonlarının azamî suratı standart versiyonlarla birebir lakin 0-100 km/s hızlanması 3.8 saniyeye kadar düşüyor.

Başta “ultimate driving machine” mottosunu sürdüren modeller dedik zira standart M3 ve M4 modelleri 6 ileri manuel şanzıman seçeneği ve arkadar itişli olarak geliyor. Manuel şanzımanın sekiz ileri otomatik şanzımana nazaran 22.7 kg daha hafif olduğunu belirten BMW, bunun ön-arka tartı dağılımını güzelleştirmeye yardımcı olduğunun altını çiziyor. Competition versiyonları ise ekstra torktan ötürü yalnızca otomatik şanzımanla sunuluyor. Lakin bu araçların da manuel modda kullanılabilmesi için direksiyon gerisinde vites kulakçıkları mevcut.

2021 bmw m3 ve m4un ortusu kaldirildi yepisyeni tasarim yuksek performans 1 AnbcIfeN

2021 BMW M3 ve M4 ile ilgili en kıymetli yeniliklerden biri elbette dört tekerlekten çekiş sistemi. Sırf Competition versiyonlarında karşımıza çıkan M xDrive sistemi, faal M art diferansiyele sahip. Kelam konusu sistem kapsamında tork, olağan sürüşlerde direkt art tekerleklere aktarılıyor. Ekstra çekiş gücü gerektiren durumlarda ise güç ön tekerleklere de aktarılıyor. 2021 BMW M3 ve M4 modellerinin dört tekerlekten çekiş sisteminde 4WD, 4WD Sport ve 2WD olmak üzere toplamda üç farklı mod bulunuyor.

Standart olarak Adaptif M Süspansiyon ile gelen 2021 BMW M3 ve M4’te baştan aşağı yenilenen M modellerine özel ön ve art süspansiyon bulunuyor. Daha yeterli bir yol tutuş ve istikamet kararlılığı sağlamak ismine artta beş noktadan temaslı sisteme yer verilen performanslı modellerin öndeki iz genişliği de birebir maksat doğrultusunda 38 mm kadar artırılmış.

2021 BMW M3 ve M4 modellerinin dikkat çeken özellikleri ortasında M Servotronic direksiyon sistemi ve opsiyonel olarak sunulan M Drive Professional paketi bulunuyor. M Traction Control özelliğine sahip ve büsbütün yeni olan bu paket, şoförün 10 farklı ayar üzerinden seçim yapmasına imkan vererek yarış performansı ve istikamet kararlılığı ortasındaki ülkü dengeyi bulmasını sağlıyor.

2021 bmw m3 ve m4un ortusu kaldirildi yepisyeni tasarim yuksek performans 2 ICdVI8V5

2021 BMW M3 ve M4 modellerindeki yüksek performansın dizginlenebilmesi için yeni bir fren sistemine yer verilmiş. Kelam konusu sistem kapsamında ön tarafta 6 pistonlu kaliperler ve 380 mm fren diskleri, artta ise tek pistonlu kaliperler ve 370 mm diskler misyon yapıyor. Müşteriler dilerse karbon seramik fren sistemini ekstra fiyat karşılığı aracına ekleyebiliyor. Burada da altın renginde kaliperler, önde 400 mm ve artta 380 mm fren diskleri karşımıza çıkıyor.

İç ve dış tasarım

Ön yüzünde Alman markanın yeni tasarım lisanı doğrultusunda devasa böbrek ızgara bulunan 2021 BMW M3 ve M4 modellerinde agresif LED farlar, karartılmış stoplar ve karbon fiber tavan standart olarak sunuluyor. Bunun yanı sıra sportif marşpiyeller, aerodinamik yan aynalar ve agresif art tampon da kelam konusu modellerin dikkat çeken ayrıntıları ortasında. Art tamponda siyah difüzör ve dört çıkışlı spor egzoz sistemi göze çarpıyor.

2021 bmw m3 ve m4un ortusu kaldirildi yepisyeni tasarim yuksek performans 3 AAGmhlk4

Müşteriler dilerse art spoyler, ayna kapakları ve difüzör üzere kesimleri da karbon fiber haline getiren M Carbon gövde paketini de satın alabiliyor. Bunun yanı sıra yeni M3 ve M4 modellerinde önde 18 artta 19 inçlik alaşım jantlar bulunuyor. Competition versiyonlarında ise 19 ve 20 inçlik jantlar dikkat çekiyor.

2021 BMW M3 ve M4 modellerinde ince taneli Merino deri kaplı ve soğutma özelliğine sahip spor koltuklar bulunuyor. Müşteriler ayrıyeten opsiyonel olarak sunulan ve standart koltuklardan 9.5 kg daha hafif olan M Carbon çanak koltukları da tercih edebiliyor. Kelam konusu modellerde şoförün çabucak önünde 12.3 inç dijital gösterge ekranı, onun çabucak yanında da 10.25 inç bilgi-eğlence ekranı bulunuyor. Araçların bilgi-eğlence sisteminde bulut tabanlı BMW Maps, Android Auto ve Apple CarPlay dayanağının yanı sıra M Drift Analyzer ve M Laptimer üzere M modellerine özel işlevler mevcut.

Fiyat

2021 BMW M3 modeli 69.900 dolar, M4 Coupe ise 71.800 dolardan başlayan fiyatlarla satılacak. Competition versiyonları ise sırasıyla 72.800 dolar ve 74.700 dolar olarak açıklandı.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu