2020 Formula 1 Dönemi Sona Erdi: İşte Akılda Kalanlar

2020 formula 1 donemi sona erdi iste akilda kalanlar lTGtgrww

Motor sporlarının tepesi olarak kabul edilen Formula 1, 2020 yılında bir sefer daha seyircilerin sürat ve adrenalinle başını döndürdü. 13 Aralık’ta yapılan Abu Dhabi GP ile birlikte döneme artık resmi olarak nokta koyuldu ve sıralamalar da belirli oldu.

Pandemi nedeniyle epeyce geç kafalayan ve 17 yarışla kısa bir takvim sunan 2020 döneminde pek çok dikkat çeken olay yaşandı. Bizleri İstanbul Park’ın takvime dönmesi sevindirirken kafaka değerli olaylar da gerçekleşti. Gelin geçtiğimiz yıla daima birlikte bir bakış atalım.

İstanbul Park yıllar sonra takvime döndü

2020 formula 1 donemi sona erdi iste akilda kalanlar 0 1UA7GhFK

Elbet ki ülkemizde Formula 1’e gösterilen ilgi, İstanbul Park’ın yine yarış takvimine alınması ile birlikte bir anda yükseldi. Seyirci kararındaki değişiklikler, yenilenen asfalt tartışmaları, yağmurlu sıralama cinsleri derken dünya çapında seyircilerin büyük keyif aldığı bir yarış gerçekleştirmiş olduk.

Ülkemizde yapılan yarışta tepeyi, bu dönem pek çok yarışta olduğu üzere Mercedes’in şampiyon pilotu Lewis Hamilton aldı. Sıralama tiplerinde en ön cebi kapmayı başaran Lance Stroll kendi ismine bir birincisi yaşamış oldu.

Hamilton ülkemizde şampiyonluğunu da ilan ederken, o hafta sonundan bugünlere pek çok hoş hatıra, beğenilen bir tanıtım sineması, neredeyse her biri çerçeveletip konuta asılmalık ülkemize özel posterler ve dünya çapında F1 izleyicilerinin ülkemizi takvimde görmek istemesini sağlayacak bir gayret kaldı.

Perez ve Gasly birinci kez yarış kazandı

2020 formula 1 donemi sona erdi iste akilda kalanlar 1 lcMaYlFA

Bu yıl genel olarak Lewis Hamilton’ın dominasyonuyla geçmiş olsa da iki pilot karimekanlerine birer yarış zaferi eklemeyi kafaardı. Bu pilotlardan birincisi, İtalya’da Monza pistinde olaylı yarışta tepeyi elde etmeyi başaran Pierre Gasly oldu. Birinci galibiyetini yer başka isim ise şu anda gelecek yıl için bir koltuğu bulunmayan Racing Point pilotu Sergio Perez oldu. Lance Stroll de karimekaninin birinci pole position muvaffakiyetini yakalisimı.

Hamilton 265 yarış sonra yarışmadı

2020 formula 1 donemi sona erdi iste akilda kalanlar 2 41siSNLN

Lewis Hamilton, Formula 1’in en istikrarlı pilotlarından biri olarak biliniyor. Britanyalı pilot bu yıl, Sakhir GP’de Covid-19 testi olumlu çıktığı için yarışamadı. Böylelikle Hamilton, tam 265 yarış sonra yarış kaçırmış oldu. Bu da pilotun, Vettel’in bir dönemde 13 yarış kazanma rekorunu kırmasına mani oldu.

Yarış takviminde yeni isimler

2020 formula 1 donemi sona erdi iste akilda kalanlar 3 OSlOp4Ry

İtalya’da Mugello pisti, Portekiz’de Autódromo Internacional do Algarve pisti bu yıl birinci defa takvimde kendilerine alan bulmayı başardı. Her iki pistte de ülkemizdeki üzere taze asfalt kullanılsa da daha alt serilerden yarışların da gelmesiyle birlikte daha oturmuş etaplar karşımıza çıktı. Her iki yarışta da kazanan Hamilton oldu. Mugello’da yapılan yarış, tıpkı vakitte Ferrari’nin şampiyona tarihindeki 1000. yarışı oldu.

Dünya değişti kazananlar değişmedi

2020 formula 1 donemi sona erdi iste akilda kalanlar 4 EUQtPQ4R

Dönemin sonuna geldiğimizde ise kazanan isimler bir defa daha tıpkı kaldı. Mercedes grubu üst üste kazandığı 7. şampiyonlukla Ferrari’nin rekorunu da tarihe gömdü. Hamilton da üst üste 3. kez şampiyonluk mükafatını kazanmayı kafaardı.

Böylelikle Formula 1’de 2020 dönemi da geride kalmış oldu. Bir sonraki dönem 14 Mart’ta, alışılageldiği üzere Avusturya’da yapılacak olan yarışla kafalayacak. Pek çok pilotun ekip değiştireceği, yeni kuralların uygulanacağı 2021 yılında sizce kazanan kim olacak?

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

2020 Formula 1 Dönemi Sona Erdi: İşte Akılda Kalanlar