2013 ve 2017 Bitcoin Rallilerinden Öğrenilecek Dersler

2013 ve 2017 bitcoin rallilerinden ogrenilecek dersler Cg6lLlrG

Bitcoin, 2021’deki en büyük haftalık düşüşünü kaydetmeye yakın. Yazım sırasında BTC, son 7 günlük dönemde %21 düştü. Bu nedenle gelişmeler bazı yatırımcılar arasında biraz panik yarattı. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Bitcoin için “aşırı verimsiz” dedi. Ayrıca birçok kişi bunun uzun bir düşüş dönemini başlatabileceğini öne sürdü.

Bitcoin İçin Beklentiler

Dikkatini dış duyarlılıklardan uzaklaştıran önemli blockchain verileri, yatırımcıların çoğunluğunun çöküşten neredeyse hiç etkilenmediğini gösterdi. Ayrıca piyasanın beklediği ani bir yükselişin de olduğunu gösterdi.

2013 ve 2017 bitcoin rallilerinden ogrenilecek dersler 0 v8srrfLN

Piyasada likit Bitcoin arzı son birkaç aydır kurumaya devam etti. Son düzeltmeler sırasında, uzun vadeli traderlar, Ocak ayı ortasında olduğu gibi pozisyonlarını korumaya devam ettiklerinden büyük bir değişiklik gösteremediler. Yani 42.000 ila 29.000 ABD doları arasındaki çöküş sırasında dedğişiklik olmadı. Daha önce belirtildiği gibi, haftalık düşüş şu anda %21’lik bir düzeltmeye işaret ediyor. Ayrıca bu düzeltme %30’luk bir uzun vadeli ralli sırasında da nispeten kabul edilebilir.

Bununla birlikte, kısa vadeli traderlar 2021’de 2017’den daha önemli hale geldi. Çünkü piyasa bir sonraki yükseliş ayağı için ilerledikçe perakende hacmini de artıracaklardır. Grayscale’in gösterdiği gibi, kurumlar halihazırda yüksek miktarlarda birikim yapmış durumdalar. Ancak şu anda bu birikim yavaşlıyor.

BTC Makro Düzey Karşılaştırması: 2013 – 2017 – 2021

Mevcut rallinin döngüsel doğasını anlamak için, Glassnode’un son raporu, Bitcoin Rezerv Riski’nin önceki yükseliş dönemindeki pozisyonunu gösterdi.

2013 ve 2017 bitcoin rallilerinden ogrenilecek dersler 1 ZjFlYD5I

Grafikte belirtildiği gibi, Bitcoin Rezerv Riski açısından, mevcut RR endeksi, BTC’nin güçlü bir düşüş dönemi geçirdiği 2013 ve 2017 rallilerinin zirvesine hiçbir yerde yakın değil. Yukarıdaki karşılaştırma, tarihsel bir konumdan mevcut piyasada büyüme için geniş bir alan olduğunu açıkça göstermektedir.

2013 ve 2017 bitcoin rallilerinden ogrenilecek dersler 2 zSfLW6IX

Yukarıdaki tablodan kesin olan şey, tutma süresi açısından daha kısa bir ömre sahip olan tokenlar yerine fiyatı artırmaya devam eden 6 ayın üzerindeki tokenlarla hala erken aşamada olduğumuzdur.

Büyüme alanı belirli ve bir şekilde aynıdır. Ancak 2021’deki volatil bir değişikliği hesaba katmak önemlidir.

2013 ile 2017 ile 2021 arasında tarihsel benzerlikler var. Ancak temelde Bitcoin’in değerini belirleyen başka faktörler de var. İster kurumsal duyarlılık olsun, ister ABD dolarının istikrarsızlığını çevreleyen artan endişe, bu tür sosyo-ekonomik faktörler Bitcoin’in hareketini de etkiliyor. Beklenenden daha yükseğe ulaşabileceğimiz veya hayal edilenden daha aşağı düşebileceğimiz için, piyasanın küresel zirveye ulaşması açısından hala belirsiz olduğu düşünülebilir.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

2013 ve 2017 Bitcoin Rallilerinden Öğrenilecek Dersler