1963 yılında inşa edilen Arecibo Gözlemevi ne yazık ki çöktü

1963 yilinda insa edilen arecibo gozlemevi ne yazik ki coktu

1963 yilinda insa edilen arecibo gozlemevi ne yazik ki coktu 0 CvdNsv4i

Carl Sagan’ın romanıyla tıpkı ismi taşıyan ve aktris Jodie Foster’ın başrolde olduğu Contact isimli sinema ile Pierce Brosnan’ın başrolde oynadığı GoldenEye’e de konuk olan ve Ağustos ayında yaşanan kazayla bir sefer daha gündeme gelen dünyanın en büyük radyo teleskoplarından Arecibo Gözlemevi çöktü.

Ağustos ve akabinde Kasım aylarında meydana gelen kazlarda birebir dayanak kulesi üzerindeki çelik halatlar kopmuş ve bunun sonucunda gözlemevinin öteki kuleleri üzerindeki gerilim artmıştı. Takip eden süreçte teleskobun sorumlusu pozisyonunda bulunan Ulusal Bilim Kurumu (NSF), gözlemevi çanağının üzerinde asılı durumda bulunan 900 tonluk yapının her an çökebileceği sonucuna ulaşmıştı. Mevcut durumun bakım ve tamir yoluyla değiştirilemeyeceği kararına varan NSF, Arecibo Gözlemevi’nin yıkılması kararı almıştı.

İnşası 1963 yılında tamamlanan ve astronomi dünyası için başta NASA’nın Dünyadışı Zekâ Arayışı (SETI-Search for Extra-Terrestrial Intelligence) projesi kapsamında faydalanılan ve birinci kazanın meydana geldiği periyotta Güneşe en yakın yıldızlardan olan Barnard Yıldızı’nı incelemek için kullanılan teleskop, ne yazık ki çöktü. Teleskobun çöktüğü bilgisi 1 Aralık günü paylaşıldı. 

Araştırmacıların varsayım ettiği üzere dev çanağın üzerinde bulunan 900 tonluk yapı, gece geç saatlerde 305m genişliğindeki teleskobun üzerine düşerek gözlemevinin çökmesine neden oldu.

Yıkım kararı alınmasıyla birlikte teleskop civarında konseyi, başta ziyaretçi merkezi üzere yapıları en sağlam haliyle kurtarma planı yapan NSF, gelişen bu ani durum karşısındaki yol haritasıyla ilgili bir açıklama ise yapmadı.

Adeta kendi canını alan teleskobun makus talihi sonrası astronomi dünyası mensupları, hüzünlerini lisana getiren bildiriler paylaştı.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

1963 yılında inşa edilen Arecibo Gözlemevi ne yazık ki çöktü