Donanım

15 Saniyede Şarj Olacak Grafen Bataryalar Geliştiriliyor

Günümüzde kullandığımız neredeyse tüm bataryalar lityum-iyon batarya paketleri kullanmaktadır. Lityum-iyon bataryalar, büyük ölçüde enerjiyi depolamak için yeterli bir tahlil sunsalar da düşük güç çıkışı ve girişi kapasiteleri nedeniyle hem yavaş şarj olurlar hem de yüksek kapasitede güç çıkışı sağlayamazlar.

Harika kapasitörler yahut ultrakapasitörler, lityum-iyon bataryalar üzere yüklü kimyasal bir yapı mekanine statik bir yapıya sahip olduklarından çok lakin çok daha süratli şarj olabilirler ve çok daha yüksek sıcaklıklarda çalışıp, çok daha yüksek güç çıkışı sunabilirler. Fakat üstün kapasitörler, lityum-iyon bataryalar ile karşılaştırıldığında katbekat daha az güç depolayabilirler.

15 saniyede sarj olacak grafen bataryalar gelistiriliyor 0 SHbYuNEB

Yapılan açıklamalara nazaran Estonya’dan Skeleton Technologies ile Almanya’dan Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü, elektrikli araçlarda kullanılmak üzere yalnızca 15 saniyede şarj edilebilen SuperBattery adli grafen bataryalar geliştirmek için paydaşlık kurdu. Kısaca özetlemek gerekirse bu SuperBattery, enerjiyi depolama için lityum-iyon batarya paketleri kullanırken, daha süratli şarj ve yüksek güç çıkışı için ultrakapasitörlü batarya paketleri kullanacak hibrit bir teknoloji olacak.

Dürüst olmak gerekirse 15 saniyelik şarj müddeti, çok gerçekçi bir vaat olmayabilir. Ultrakapasitörlü batarya paketleri için bu sürat mümkün olsa da lityum-iyon batarya paketlerini bu kadar süratli şarj etmek mümkün değil. Muhtemelen kelam konusu teknoloji, 15 saniyelik bir müddette ultrakapasitörlü batarya paketlerini dolduracak ve batarya paketinin büyüklüğüne nazaran kısa menzilli bir sürüş sunacak. Bataryanın tam kapasitede dolması ise mevcut lityum-iyon bataryalar kisimar kisimar uzun sürmese de ziyisimesiyle 15 saniyeden uzun sürecek.

15 saniyede sarj olacak grafen bataryalar gelistiriliyor 1 IDv4RTp5

Skeleton tarafından yapılan açıklamaya nazaran şirket, kelam konusu teknolojinin geliştirilmesi ve ticari kullanıma sunulması için önde gelen otomotiv şirketlerinden biriyle milyar Euro’luk bir mutabakat da sağlamış durumda. Ayrıyeten Skeleton, geçtiğimiz mayıs ayında yaptığı ilan ile güç yoğunluğunu on kata kadar artırabilecek uzun visimeli bir çalışma içinde olduğunu da açıklamıştı.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu