“14 Bin Sosyal Medya Hesabı Hakkında Çalışma Yapıldı”

14 bin sosyal medya hesabi hakkinda calisma yapildi

İçişleri Bakanlığı, 2020’nin başından beri toplumsal medyada kaç hesap üzerinde süreç yapıldığını açıkladı. Yapılan açıklamaya nazaran 1 Ocak 2020’den itibaren6 bin 743 toplumsal medya kullanıcısı hakkında isimli süreç yapıldı, ayrıyeten 14 bin 186 hesap hakkında da çalışma yapıldığı belirtildi.

Toplumsal medyaya yönelik yılbaşından beri yapılan süreçlerle alakalı açıklama yapan İçişleri Bakanlığı, “Terör örgütü propagandası yaptığı, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği yahut aşağıladığı, toplumu endişe ve paniğe sürüklediği, palavra evrak yayımlayarak algı operasyonu gerçekleştirdiği ve provokatif paylaşımda bulunduğu” gerekçesiyle toplamda 6 bin 743 toplumsal medya kullanıcısı hakkında adli süreç yaptıklarını belirtti. Süreç yapılan bu hesaplara ilişkin kullanıcıların “FETÖ, PKK ve IŞİD” terör örgütlerine bağlı olarak faaliyet yürüttükleri açıklandı.

14 bin sosyal medya hesabi hakkinda calisma yapildi 0 LMV1y8kW

14 binden fazla hesap üzerinde çalışma yapıldı

Bakanlık, terör örgütleriyle irtibatlı hesaplar dışında “palavra doküman yayımlayarak algı operasyonu ve provokatif paylaşım yaptığı” tez edilen 14 bin 186 hesap üzerinde  de çalışmalar yapıldığını belirtti. Açıklamada, “Siber Hatalarla Uğraş Şube Müdürlükleri’nin internet ortamını 7/24 temeline nazaran sanal devriyenin yakından takip ettiği” söz edildi.

Geçtiğimiz haftalarda yürürlüğe giren toplumsal medya misimdesiyle birlikte Twitter, Facebook, Instagram, TikTok üzere platformlara bir dizi yaptırım ve yükümlülükleri getirebilmenin önü açılmıştı. Bu kanunla da bilhassa terör örgütlerine bağlı faaliyet yürüten hesaplara yönelik yaptırımların daha kolay bir biçimde alınabilmesi isteniyor.

Sıradaki içerik:

“14 Bin Sosyal Medya Hesabı Hakkında Çalışma Yapıldı”