11. kuşak Core işlemci ailesi 2 kuşaktan oluşacak

11 kusak core islemci ailesi 2 kusaktan olusacak lkcrctIU

11 kusak core islemci ailesi 2 kusaktan olusacak 0 DqQUvQsZ

Mavi grup ortadan geçen uzun yılların akabinde 11. jenerasyon işlemci ailesiyle birlikte yeni mimariye geçiş yapacak. Kullanıcıların beklentisinin aksi bir streteji yolda olabilir.

Farklı işlemci sınıflarına farklı mimariler

Paylaşılan ayrıntılara nazaran Intel 11. kuşak Core işlemci ailesinde Core i9, Core i7 ve Core i5 tahlilleri için Willow Cove’un 14 nm+++’a uyarladığı Cypress Cove çekirdeklerine yer verecek.

11 kusak core islemci ailesi 2 kusaktan olusacak 1 lzXFMP9Z

Ek bir not olarak uzun müddettir Rocket Lake ile birlikte üst düzeyde 8 çekirdeğe düşüleceği haberleri hasebiyle öteki Core sınıflarındaki çekirdek konfigürasyonları merak konusuydu.

Tıpkı çekirdek/izlekli Core i9 ve Core i7 modelleri

Tabloya nazaran Rocket Lake Core i9/i7 seçenekleri birebir çekirdek/izlek konfigürasyonun yanı sıra tıpkı ölçüde L3 önbellekle geliyor. Ayrıntılı bilgi için beklememiz gerecek.

11 kusak core islemci ailesi 2 kusaktan olusacak 2 iBytIcCO

Buraya kadar her şey donanımseverlerin beklediği üzere olsa da firma görünüşe nazaran Core i3 ve daha uygun fiyatlı modellerini Comet Lake Refresh olarak isimlendirerek Sky Lake mimarisini tercih etmeye devam edecek. Bu tahlillerde Comet Lake’teki seleflerine kıyasla sırf frekans güzelleştirmesi uygulanacak.

iGPU da güncellenmeyecek

Yongaların mimari kanadındaki farklılaşmasına ek olarak Rocket Lake işlemcilerine Core i5-11400 serisinde 24 EU ve başkalarında 32 EU üniteli olmak üzere Xe mimarili iGPU’lar eşlik edecek. Core i3 ve daha uygun fiyatlı işlemcilerde ise modele nazaran UHD 630 yahut UHD610 pozisyonlandırılmış.

11 kusak core islemci ailesi 2 kusaktan olusacak 3 R3ARQN2O

Son olarak bir Twitter kullancısı enteresan bir ayrıntısı gün yüzüne çıkarmış. Core i7-11700 ve Core i5-11400 modellerinin baz/boost frekans kıymetlerine nazaran göre 2 Rocket Lake işlemcisinde taban/boost frekanslarında seleflerine nazaran 100 MHz’den 400 MHz’e kadar düşüş görülüyor.

11 kusak core islemci ailesi 2 kusaktan olusacak 4 iCl8WTv8

Cypress Cove’un iki haneli IPC artışı sayesinde sonuçta performans artışı sunulacaktır lakin umarız durum yongaların erken mühendislik örneği olması kaynaklıdır.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

11. kuşak Core işlemci ailesi 2 kuşaktan oluşacak